Festlival Lacus Mortis na Vyšehradě

Jak to všechno začalo...

První ročník festivalu Lacus Mortis se odehrál 21. srpna 2009. Původně mělo jít o akci k příležitosti vydání mé sbírky básní Mrtvé listy, kterou jsem si vlastním nákladem vydal u vydavatelství Nová forma. Akci jsem plánoval udělat spíše komorní a můj plán byl i zrealizovat autorské čtení v některém ze starých kanálů města Prahy, jež mě okouzlily svojí cihlovou architekturou. Poté jsem ovšem po procházce Vyšehradem nalezl místa zajímavá a rozhodl se vylézt z podzemí na světlo boží. Při kontaktu se správou NKP Vyšehrad mi bylo paní Morávkovou nabídnuto místo letní scény Vyšehrad za tak atraktivních podmínek, že nešlo, než toto vábení vyslyšet.

Pří plánování toto první akce jsem se podělil o informace a plány s mými přáteli Honzou Bobkem a Honzou Vališem, kteří hbitě přislíbili pomoc při organizaci. Jelikož místo letní scény bylo kapacitně o dost větší, než kanál, a bylo pronajato na celý den, rozhodli jsme se přizvat ke křtu sbírky pár dalších lidí. Šlo o písničkáře Filipa Pýchu, Tarbiqa, Maséra a malíře Petra Marečka, který vystavoval své obrazy. Autorským čtením poesie jsem přispěl já (Daniel Burger) a Tomáš Hampl.

Akce se zdařila a jak na naší straně, tak na straně diváků a vystupujících zanechala velice příjemný dojem. Bylo tedy rozhodnuto pokusit se realizovat i další ročníky.